sadzenie drzew i krzewow

Ogród na wiosnę: sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie

Sadzenie drzew i krzewów w ogrodzie to jedna z podstawowych czynności ogrodniczych. Należy to jednak robić zgodnie z zaleceniami i optymalnie wykorzystać dostępne możliwości. Sprawdź, jak sadzić drzewa i krzewy, aby się wszystkie przyjęły i ukorzeniły. Zobacz, do czego może być pomocna agrowłóknina i jak wykorzystać obrzeża ogrodowe?

Ogród na wiosnę często wymaga uzupełnienia o nowe drzewa i krzewy. Kupując sadzonki należy wybierać te nieprzesuszone, nieuszkodzone i zdrowe, bez przebarwień i łuszczącej się kory, bez plam, szkodników, pleśni i innych chorób.

Najlepsze terminy

Sadzonki sprzedawane z odkrytymi korzeniami należy sadzić do końca kwietnia, zaraz po zakupie. Sadzonki balotowane, czyli mające bryłę korzeniową owiniętą jutą, można sadzić wczesną wiosną, w kilka dni po zakupie. Sadzonki w pojemnikach można sadzić praktycznie cały sezon. Drzewa i krzewy liściaste sadzimy aż do przymrozków, a iglaki – od połowy kwietnia do połowy maja oraz od połowy sierpnia do połowy października. Wszystkie sadzonki najlepiej oczywiście posadzić zaraz po przywiezieniu. Nie wolno dopuszczać do przesychania ich korzeni. Jeśli jednak nie jest to możliwe, to sadzonki należy w cieniu zadołować do jednej trzeciej wysokości. Na kilka godzin przed posadzeniem, bryłę korzeniową trzeba dobrze wymoczyć wodą.

sadzenie drzew i krzewow
Fot. www.growingagreenerworld.com

Jakie wybrać stanowisko?

Przed wysadzeniem drzew i krzewów trzeba najpierw wybrać dogodne miejsce, usunąć chwasty, przekopać grunt na głębokość dwóch szpadli oraz szerokość dwa razy większą niż szerokość bryły korzeniowej. Jeżeli gleba jest słaba, użyźniamy ją kompostem (w proporcji 1:1) lub obornikiem (5-10 l/m2), ewentualnie nawozem mineralnym (np. Azofoska 10 g/m²). Rośliny wrzosowate (azalie, różaneczniki, kalmie, pierisy, wrzośce i wrzosy) muszą mieć jednak podłoże kwaśne. Można je gotowe kupić w sklepie ogrodniczym lub zrobić samemu, mieszając równe ilości ziemi liściowej lub kompostu z kwaśnym torfem i korą kompostową. Iglaki też lubią podłoże lekko kwaśne, dlatego ziemię dla nich miesza się z nieodkwaszonym torfem (proporcja 3:1). Podłoże dla sadzonek preferujących podłoże zasadowe (np. orzech włoski, leszczyna, kasztanowce, cisy, modrzew europejski), można zwapnować np. kredą mieloną lub dolomitem.

Jak gęsto należy sadzić drzewa i krzewy? Szybko rosnące drzewa i krzewy sadzi się co 3-5 m, pozostałe co 1-3 m, a gatunki płożące – co 2-3 szt./m2. Nigdy nie wolno sadzić ich tuż przy płotach, na granicy działki oraz blisko domu i instalacji (np. kanalizacja). Trzeba zachować odstęp ok. 2 m.

Czynności po posadzeniu

Po posadzeniu, ziemię wokół sadzonek mocno udeptujemy i formujemy wokół pnia zagłębienie do gromadzenia wody. Drzewa i krzewy z odkrytymi korzeniami muszą mieć zaraz po posadzeniu skrócone pędy korony (co najmniej o 1/3 długości, najlepiej o 2/3). Ma to przywrócić równowagę między koroną a uszkodzoną bryłą korzeniową. Dla lepszej stabilności, większe sadzonki warto też zapalikować. Powierzchnię ziemi wokół sadzonek dobrze jest też czymś wyściełać. Znakomicie do tego celu nadaje się agrowłóknina na chwasty, którą z wierzchu przykrywa się korą sosnową lub grysem. Agrowłóknina chroni glebę przez wysychaniem, zapewnia sadzonkom lepsze warunki wzrostu i ogranicza wzrost chwastów. Do wyznaczania granic pomiędzy trawnikiem a pozostałymi częściami ogrodu, takimi jak wydzielonymi przestrzeniami na krzewy, rabaty czy ścieżki, warto stosować obrzeża ogrodowe. Dobrze sprawdzają się tutaj obrzeża plastikowe, które – dzięki elastycznemu tworzywu, z którego są wykonane, nadają się do kształtowania różnorodnych aranżacji w ogrodzie. Należy tylko pamiętać, że obrzeża ogrodowe trzeba umieszczać odpowiednio głęboko w ziemi, aby nie wywracały się przy pracach ogrodowych i koszeniu trawy.